O autorze
Jestem trenerem. Rozwijam firmy i ludzi w tych firmach. Jestem ojcem. Rozwijam i jestem nieustannie rozwijany przez moich dwóch synów. Jestem biegaczem. Półmaratony, maratony, czasem trafi się triathlon. Ale codziennie ciężka praca. Jestem blogerem. Uwielbiam opowiadać historie. A jeszcze bardziej słuchać tych, którymi dzielą się ze mną goście mojego cyklu "Wysłuchał: Tomasz Staśkiewicz".
Jestem Warszawianinem. Z dziada pradziada.

Pokolenie Z – 13 faktów, które pomogą nam ich zrozumieć

Pixabay
Terminem Pokolenie Z określa się najczęściej ludzi urodzonych po 1995 roku. Ci młodzi ludzie właśnie wchodzą na rynek pracy. Spotkają tam trochę starszych kolegów i koleżanki – tzw. Y-greków, o których w ostatnich latach napisano bardzo wiele. Z-tki i Y-greki będą pracować również z pokoleniem transformacji.

Celowo nie używam terminu amerykańskiego terminu „Generacja X”. Ludzie urodzeni w latach 70-tych XX wieku w USA byli pokoleniem buntowników, u nas są głównymi beneficjentami zmian ustrojowych. Oprócz trzech opisanych tu grup – na rynku pracy wciąż jest mocno obecna generacja wychowana i zdobywająca pierwsze doświadczenia zawodowe jeszcze w PRL-u. Czasem można odnieść wrażenie, że są to 4 różne gatunki żyjące koło siebie, ale nie ze sobą. Chcąc zrozumieć postawę pokolenia Z warto odwołać się do doświadczeń, które ukształtowały obecnych nasto- i dwudziestolatków. Dla większej przejrzystości podzieliliśmy je na 4 obszary.

Ekonomia i polityka

1. 1 stycznia 1995 roku zdenominowano polską walutę. Czyli praktycznie nie pamiętają hiperinflacji, cen liczonych w dziesiątkach tysięcy złotych.

2. Kiedy w 2004 roku Polska wchodziła do Unii Europejskiej – mieli nie więcej niż 9 lat. Kiedy Polska przystępowała do NATO – nie więcej niż 4. Dla Pokolenia Z – Polska jest w Unii Europejskiej i NATO „od zawsze”.

3. Przez całe w miarę świadome życie polityczne Pokolenia Z – w Polsce rządzi Platforma Obywatelska. Nie pamiętają Polski „przed Tuskiem”.

4. Rodzice Pokolenia Z – to już najczęściej ludzie znakomicie odnajdujący się w realiach kapitalizmu. Pracujący, spłacający kredyty we frankach. Pamiętają PRL, ale są pierwszym pokoleniem, które swą karierę budowało w nowej rzeczywistości ekonomicznej.Kultura

5. Kiedy Pokolenie Z szło do szkoły podstawowej – cała Polska słuchała Golców i Ich Troje. Z płyt CD. Dla ludzi urodzonych w drugiej połowie lat 90-tych CD, to już przestarzała technologia. Podobnie jak MP3 – format, który jest starszy od nich. Streaming – to ich sposób słuchania.


6. Ich wrażliwość filmową (i literacką) kształtował Harry Potter. Dorastali wraz z nim oglądając kolejne odcinki serii. Na oglądanie „Władcy Pierścieni” musieli trochę podrosnąć. Byli jeszcze w przedszkolu, kiedy ukazywały się kolejne części trylogii.

7. Nie są pokoleniem buntu. Kiedy się rodzili – Kurt Cobain już dawno nie żył. W polskim hip-hopie coraz mniej do powiedzenia mieli idealiści, a coraz więcej rozgłośnie komercyjne, które zauważyły tę muzykę.

Sport

8. Kiedy się rodzili – polskie kluby piłkarskie grały w Lidze Mistrzów. Dla nich to taka sama legenda jak Wembley’73 i bramka Domarskiego.

9. Sportowe marzenia w podstawówce kształtował skaczący Adam Małysz.Technologia

10. Windows 95 to w najlepszym razie ich równolatek. Praktycznie nie znają pracy w innych niż graficzne środowiskach. Za to ipodami (premiera 2001), smartfonami i tabletami – posługują się od wczesnego dzieciństwa.

11. W 1996 roku debiutowały w Polsce pierwsze sieci GSM – Era i Plus. Wcześniejszy Centertel był zbyt drogi dla zwykłych użytkowników. W 2000 roku można było już korzystać w komórce z transmisji danych. Dla Pokolenia Z – nieustanny, szybki dostęp do internetu jest sprawą oczywistą. Bycie off-line wywołuje frustrację.

12. Pokolenie Z – praktycznie nie pamięta już sukcesu naszej-klasy z 2007 roku. Facebook jest podstawą do kontaktów. Twitter – zastępuje prasę. Sympatii szuka się na Tinderze. Zdjęcia wrzuca na Instagram. Ogląda vine’y. Szalone akcje wrzuca na Snapchata. Tradycyjny e-mail służy coraz częściej tylko do kontaktów formalnych.

13. Już w szkole uczyli się pisać CV, choć nigdy tego CV nie wydrukowali. Internet jest głównym źródłem poszukiwania pracy. Serwisy rekrutacyjne, job boardy – w ich świadomości również istnieją „od zawsze”.

Przytoczyliśmy 13 doświadczeń, które kształtowały ludzi urodzonych po 1995 roku. Do znajdowania kolejnych – zachęcamy Was, Drodzy Czytelnicy. Dzięki temu – łatwiej nam będzie zrozumieć, jak może myśleć Pokolenie Z, które szeroką ławą właśnie wchodzi do naszych firm.

O Pokoleniu Z usłyszycie 12.02 o godz. 10:15 podczas debaty na konferencji Warszawskie Dni Rekrutacji.

Temat debaty Generacja Z: Co im w duszy gra? Jak radzić sobie z kandydatami i pracownikami urodzonymi po 1995 roku?

W dyskusji wezmą udział: Zyta Machnicka, Joanna Kamińska, Urszula Płosarek, Mariusz Bzdęga, Alicja Arndt, Joanna Konieczna.

Panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi poprowadzą Ewa Mazurczyk-Jankowska, British American Tobacco oraz Łukasz Trzeszczkowski, PZU.

Materiał pochodzi z portalu HRstandard.pl
Trwa ładowanie komentarzy...